KATA vagy kft.?
Röviden: Attól függ, mennyi a bevételed. Néha a KATA a legjobb, máskor a kft., és a kft.-n belül is van, amikor a TAO (társasági adó), és van, amikor a KIVA (kisvállalatok egyszerűsített adózása) a jobb. Készítettem egy összehasonlító táblázatot, amivel kiszámolhatod, hogy 2022-ben melyikkel jársz jobban.
A táblázat nem szerkeszthető, de a File | Make a copy menüponttal tudsz egy saját másolatot készíteni, amivel már azt csinálsz, mit szeretnél. Ezzel érdemes kezdeni.
Magyarázat:
A cellák színe:
- A zöld cellák a kézzel bevitt, a sárga cellák a számolt értékeket tartalmazzák. Tehát a zöld cellákat nem érdemes módosítani (kivéve, ha változik valamelyik törvény/szabályozás), a zöldeket észszerűbb.
Beállítások:
Igazából egyetlen fontos adatot kell megadnod: a várható bevételed. A többi csak finomhangolás.
- A C2 cellába tudod beírni a várható éves bevételed.
Írhatsz a cellába “={havi fizetés}*12” formájú képletet is, ha a havi fizetésedet tudod. - Az E6 cellába beírhatod a kívánt fizetésed. A 70e Ft a diplomás minimum.
- Ha van ajánlatod könyvelőtől, a C16 és E16 cellákba beírhatod a havi összeget, de ne felejtsd el hozzáadni az esetleges további éves költségeg 1/12-ét sem.
Az oszlopok jelentése:
- KATA: Kisadózó egyéni vállalkozás. Itt egyszerű az adózás, olcsó a könyvelés. A legegyszerűbb megoldás a négyből.
- Kft. with TAO: kft. TAO adózási formával, amit a kft. alapításakor kell megadni. Az alapítás költsége pártízezer forint (ez az egyszeri költség nincs benne a táblázatban), és pár napot vesz igénybe. Csak egy alacsonyabb összegre (pl. havi 70e Ft-ra) vagy bejelentve mint ügyvezető, a többi pénzt évente (vagy némi plusz könyvelői költségért negyedévente), osztalékként tudod kivenni, ami miatt jelentősen kedvezőbbre jön ki az adó, mintha minden pénzt fizetésként vennél fel.
- Kft. with KIVA: Ugyanaz, mint az előző, csak más adózási formával. A bevételtől függően az egyik vagy a másik fog kijönni jobbnak.
- TAO, high salary: Ugyanaz, mint az előzőek, de itt a teljes bevételed fizetésként veszed fel. Ez leginkább csak összehasonlításnak van itt, hogy mennyivel magasabb lenne az adó ebben az esetben.
Eredmények: A táblázat alján meg tudod nézni, hogy:
- Mennyi adózott pénzt viszel haza átlagosan havonta, évente, és óránként. Kft. esetén a havi összegben az évente fizetett osztalék arányos része is benne van.
- Mennyi adót fizetsz egy hónapra vetítve
- A bevételed hány százalékát fizeted adóra. Én úgy használtam ezt a táblázatot, hogy ezt az összeget próbáltam minimalizálni.
Remélem, segítettem 🙂